Nőstény kutya ivartalanítása

Egy egészséges szuka évente átlagosan két alommal tudja megajándékozni - vagy meglepni!?- gazdáját. Egy alomban öt kiskutyával számolva ez éves szinten tíz kölyök megnyugtató módon történő elhelyezésének terhét rója az állattartóra.
A nem kívánt alom elkerülésére több módszer is létezik az állatgyógyászatban, ennek ellenére a legegészségesebb és az egyedüli végleges megoldás a nőstény kutya ivartalanítása.
Az ivartalanítás hasi műtét, melynek során a méh és petefészek egyaránt eltávolításra kerül.
Az ivartalanítás mellett szóló érvek:
végleges megoldás, mely a gyógyulás után semmiféle további odafigyelést nem igényel a gazditól
a petefészek eltávolításával az ivarzás is megszűnik, annak minden kellemetlen tünetével együtt (megváltozott magatartás, vérzés, kan kutyák aktív érdeklődése)
mivel a méh a műtét során eltávolításra került, a továbbiakban nem áll fönn a gennyes méhgyulladás kialakulásának veszélye
tejmirigyből kiinduló daganat kialakulásának lehetősége csaknem nulla, de csak a korai, ivarérés előtt végzett operáció esetében
Nagyon ritkán előforduló szövődmények:
- vizeletcsöpögés
- súlygyarapodás
(Mindkét probléma kis odafigyeléssel orvosolható!)
A tengerentúlon elterjedt gyakorlat a kölykök 3-4 hónapos korában elvégezni a műtétet. Tény, hogy a genetikailag kódolt emlődaganatok nem alakulnak ki az ivarérés előtt operált egyedekben. Az első és a második tüzelés között operáltakban is csupán kb. 10%-os az ilyen daganatok előfordulási gyakorisága. Ezt követően csaknem mindegy az ivartalanítás időpontja az emlő tumorok kialakulása tekintetében, ha az állat „géntérképében” benne van, a daganatok kialakulnak. Egyéb tekintetben nem egységesek az álláspontok az ivarérés előtti ivartalanítással kapcsolatos utóhatások kialakulásában.
A rendelőnk által képviselt álláspont szerint szükségesnek tartjuk az állat teljes testi kifejlődéséhez szükséges ivari hormonok megjelenését. Ezért az ivartalanítás optimális időpontjának az első és második tüzelés közötti időszakot tartjuk.
A jelenlegi hazai gyakorlat szerint a szukák többsége az után esik át az ivartalanításon, hogy a gazdik az évek múlásával megunják a tüzelés körüli kellemetlenségeket vagy a többedik alom elhelyezésének nehézségeit. Felvilágosító munkával kell támogatnunk ennek a hibás hozzáállásnak a megváltozását.
Szerző: dr.Bőr Tamás