Pollenallergia lassan a kutyáknál is „népbetegséggé" válik

Dübörög a nyár, a természet csodálatos virágpompával kápráztat el minket. Vidám madárcsicsergés, méhek zümmögése nyugtatja idegeinket, a levegő telve kellemes virágillatal és… pollennel! Kutyánk meg ahelyett hogy jól érezné magát, vakaródzik, rágja magát. Neki a nyár az allergiát hozta ajándékba.
Sok kutyatulajdonosnak még újdonság, hogy a kutyák ugyanúgy szenvednek a pollenallergiától, mint az emberek-évről évre többen és többen. Kora tavasztól késő őszig fordulnak elő az erre az okra visszavezethető esetek, mégis a legtöbb megbetegedés a parlagfű virágzása idején fordul elő.
A hazánkban fellelhető kutyafajták közül a West Highland White Terrier a legérintettebb, de bármely más fajtánál is előfordul.
Jellegzetes klinikai tünetek:
- egész testre kiterjedő bőrviszketegség
- lábvégek nyalogatása
- pofák, fültájék dörzsölése
- mellkas-tájék fokozott irritációja
A diagnosztikának két módja van:
- az egyik a bőrteszt, amikor is a lehetséges allergénekből egy pici dózist a bőrre juttatnak, és az irritáció kialakulása vagy nem alakulása adja meg a választ
- a másik a vérvizsgálat, amikor is a vérből az adott allergénre a szervezet által termelt ellenanyagot mutatják ki
A diagnózis felállításában a szezonalitás támpontot adhat.
Sok esetben tapasztaltam, hogy az évek múlásával az allergének köre bővül kutyáknál.
Miután bizonyossá vált a pollenallergia ténye, - attól függetlenül, hogy tisztában vagyunk-e konkrétan az allergénekkel - , el kell kezdeni a kezelést:
- Amennyiben nagyon súlyos állapotba került a kutyus, kénytelenek vagyunk a szteroid készítményekhez nyúlni. Sokakban ezek a készítmények ellenérzést váltanak ki, azt azonban tudni kell, hogy a kutya szükségleteinek figyelembe vételével kell a minimális koncentrációt és gyakoriságot meghatározni, így a felesleges többlet-adagolás elkerülhető.
- A klasszikus gyógymódon kívül léteznek alternatív lehetőségek is, melyek kisebb-nagyobb százalékban javulást, akár tünetmentességet is eredményezhetnek:
- Hyposzenzibilizálás. Homeopátiás kezelés, tulajdonképpen az immunrendszer stimulálásán alapul. Gyakorlatilag ugyanazt az allergént jutattjuk vissza meghatározott protokoll szerinti mennyiségben és gyakorisággal, amely azelőtt a tüneteket okozta.
- Illóolajos spot-on készítmény csepegtetés az állat bőrére.
- Hypoallergén samponnal történő fürdetés.
- Diétás táp etetése.
Szerző: dr.Bőr Tamás